Livrare din China in SUA

Odată cu creșterea comerțului global, transportul de produse din China în Statele Unite a devenit extrem de frecvent. Cu toate acestea, întreprinderile trebuie să fie foarte atente la cele mai recente reglementări și evoluții geopolitice care pot avea un impact asupra transportului și logisticii internaționale.

În ultimii ani, tensiunile comerciale dintre China și SUA s-au intensificat, ceea ce a dus la creșterea tarifelor și la o mai mare supraveghere a importurilor chinezești. Guvernele ambelor țări au introdus diverse politici menite să restricționeze comerțul și să protejeze industriile naționale. Aceste acțiuni politice pot crește în mod direct costurile de expediere sau pot cauza întârzieri la vamă.

În plus, pandemia COVID-19 a dus la o mare întrerupere a producției și a transporturilor din China. Congestia portuară, lipsa forței de muncă și capacitatea redusă de transport aerian de marfă au crescut întârzierile și cheltuielile pentru lanțurile de aprovizionare dintre China și SUA. În timp ce producția din China și-a revenit, volatilitatea persistă.

Pentru companiile de comerț electronic și alți importatori, o strategie eficientă de transport maritim din China către SUA este crucială, dar și dificilă, având în vedere mediul politic și de reglementare complex. Colaborarea cu un expeditor de mărfuri avizat vă poate ajuta să navigați în probleme precum vămuirea, tarifele și adaptarea la noile reglementări de transport și să vă oferiți cel mai bun serviciu de expediere din China în SUA la cel mai mic preț.

Acest articol va explora diferitele aspecte implicate în transportul maritim din China către SUA, inclusiv metodele de transport comune, costurile, procedurile vamale și alte considerente importante.

Opțiuni de expediere

Atunci când vă gândiți să expediați bunuri, aveți la dispoziție o varietate de opțiuni, fiecare cu propriile beneficii, în funcție de buget, tipul de încărcătură și urgență. Haideți să explorăm cea mai comună modalitate de a expedia din China în SUA pentru a vedea care este disponibilă pentru dvs.

Transportul maritim: FCL și LCL

Transportul maritim este transportul de mărfuri pe distanțe lungi cu vaporul. Deoarece navele maritime pot transporta volume mari de mărfuri, transportul maritim este potrivit pentru transportul de mărfuri mai voluminoase sau mai grele în containere sau în vrac pe distanțe lungi.

Există două modalități de transport maritim: FCL și LCL.

Încărcare completă a containerului (FCL) vă oferă un container exclusiv pentru mărfurile dumneavoastră, o alegere optimă atunci când aveți suficientă marfă pentru a umple un container întreg. 

LCL (Less Than Container Load) este ideal atunci când încărcătura dumneavoastră nu este suficientă pentru a umple un container; în acest caz, împărțiți spațiul containerului cu alți expeditori, ceea ce poate fi mai economic pentru transporturile mai mici.

Transportul aerian: Cargo și Express

Pentru o livrare mai rapidă, transportul aerian este disponibil în două forme principale: Transportul de marfă și transportul expres. 

Serviciile standard de transport aerian de mărfuri sunt, în general, mai accesibile și sunt potrivite pentru expedieri mai mari care nu necesită viteza serviciilor expres. Pe de altă parte, transportul de marfă expres oferă o soluție rapidă pentru expedierile urgente sau sensibile la timp, deși, de obicei, are un cost mai ridicat.

Servicii de curierat

Dacă expediați colete sau documente mici, serviciile de curierat reprezintă o opțiune convenabilă. Vă putem oferi din ușă în ușă livrare cu urmărire și sunt, de obicei, mai rapide decât transportul maritim. Serviciile de curierat sunt cunoscute pentru fiabilitatea și rapiditatea lor, ceea ce le face o metodă frecvent aleasă pentru necesitățile de expediere la scară mică.

Servicii specializate de transport de marfă

Pentru expedierile care necesită manipulare sau condiții speciale, Serviciile de transport specializat de mărfuri sunt soluția dvs. Fie că aveți nevoie de containere frigorifice pentru articole perisabile sau că aveți echipamente supradimensionate care necesită o atenție deosebită, există servicii de transport de marfă adaptate la cerințele dumneavoastră unice. Cu aceste servicii, se acordă o atenție sporită pentru a vă asigura că mărfurile dumneavoastră ajung în siguranță și în conformitate cu toate reglementările relevante.

Principalele porturi din China și SUA

Aeroporturi în China 

AeroportLocațieCaracteristici cheie
Aeroportul Internațional Beijing CapitalBeijingCel mai mare aeroport din China, un hub important pentru Air China
Aeroportul Internațional Shanghai PudongShanghaiPrincipala poartă de acces internațională, centru major de mărfuri
Aeroportul Internațional Guangzhou BaiyunGuangzhouHub major pentru China Southern Airlines
Aeroportul Internațional Chengdu ShuangliuChengduHub pentru Sichuan Airlines și Air China, care își extind rutele
Aeroportul Internațional Shenzhen Bao'anShenzhenDeservirea unui centru de producție tehnologică, trafic de pasageri în creștere
Aeroportul Internațional Kunming ChangshuiKunmingPoarta de intrare în sud-vestul Chinei, accent pe zborurile interne
Aeroportul Internațional Xi'an XianyangXi'anServirea orașului istoric și a împrejurimilor din nord-vestul Chinei
Aeroportul Internațional Shanghai HongqiaoShanghaiPrincipalul aeroport național, hub pentru China Eastern Airlines
Aeroportul Internațional Chongqing JiangbeiChongqingO bază importantă pentru China de Vest, cu accent pe zborurile interne
Aeroportul Internațional Hangzhou XiaoshanHangzhouAeroportul cu creștere rapidă din estul Chinei, un hub internațional

Aeroporturi în SUA

AeroportLocațieCaracteristici cheie
Aeroportul Internațional Dallas Fort WorthDallasCel mai mare aeroport din SUA, principalul hub al American Airlines
Aeroportul Internațional JFKOrașul New YorkPoartă transatlantică esențială pe Coasta de Est
Aeroportul Internațional Cincinnati/Northern KentuckyCincinnatiHub global pentru operațiunile de cargo ale Amazon Air
Aeroportul Internațional Los AngelesLos AngelesAl doilea cel mai aglomerat aeroport din SUA, poartă de acces majoră pe Coasta de Vest
Aeroportul Internațional MiamiMiamiAeroportul de top din SUA pentru transportul internațional de marfă
Aeroportul Internațional Chicago O'HareChicagoAeroportul principal din Midwest
Aeroportul Internațional LouisvilleLouisvilleHub-ul global WorldPort pentru UPS
Aeroportul Internațional Ted Stevens AnchorageAnchorageHub de marfă esențial între Asia și America de Nord
Aeroportul Internațional MemphisMemphisPrincipala locație globală FedEx "SuperHub"

Porturi maritime în China

Port maritimLocațieCaracteristici cheie
ShenzhenShenzhen, provincia GuangdongUnul dintre cele mai aglomerate porturi de containere la nivel mondial, un exportator important de produse de producție
GuangzhouGuangzhou, provincia GuangdongPort major în sudul Chinei, exportă produse manufacturate
ShanghaiShanghaiCel mai mare port din lume în funcție de tonajul de marfă, cel mai mare port de containere
NingboNingbo, provincia ZhejiangOraș portuar important, exportă mașini, textile, produse alimentare
XiamenXiamen, provincia FujianPort cheie pentru comerțul cu țările din Asia de Sud, exportă utilaje
QingdaoQingdao, provincia ShandongOraș portuar nordic, exportă produse agricole, minerale
TianjinTianjinPort primar pentru Beijing, important centru petrolier și de containere

Porturile maritime din SUA

Port maritimLocațieCaracteristici cheie
Portul Los AngelesLos AngelesCel mai aglomerat port de containere din SUA, poartă de acces majoră în Pacific
Portul Long BeachLong Beach, CAAl doilea cel mai aglomerat port de containere din SUA, centru comercial în Asia-Pacific
Portul din New York și New JerseyNewark, NJCel mai mare port de pe coasta de est a SUA, importuri importante pentru consumatori
Portul SeattleSeattle, WAPoarta majoră de acces pentru containere de pe Coasta de Vest, exporturi agricole
Portul VirginiaNorfolk, VACel mai adânc port de pe coasta de est a SUA, la 50 ft
Portul din Carolina de SudCharleston, SCPrimele zece porturi de containere din SUA, exporturi de bunuri de producție
Portul HoustonHouston, TXCel mai mare port din SUA după tonajul străin, centru petrolier/petrochimic

Rute de transport maritim de top din China către SUA

Transportul maritim prin porturile de coastă și transportul aerian prin intermediul hub-urilor aeriene interioare reprezintă două modalități principale de a transporta mărfuri din China către piețele de consum din SUA. Companiile profită de punctele forte ale Chinei în domeniul producției și de cererea din SUA prin optimizarea logisticii pe aceste rute cheie.

Iată care sunt rutele de transport maritim de top:

  1. Shanghai către Los Angeles
  2. Shenzhen către New York
  3. Ningbo către Los Angeles/Savannah

Timpul de expediere din China în SUA

Timp de livrare

De la port la port (zile)Din ușă în ușă (zile)
Transport maritim FCL13-4015-25
Transport maritim LCL13-4015-25
Transport aerian1-57-15
Express/3-6

Factorii care afectează timpul de expediere între China și SUA

În timp ce estimările privind timpul de expediere oferă o orientare generală, există diverși factori care pot influența durata reală a unei expedieri. Unele elemente întâlnite în mod regulat care afectează durata de expediere din China includ:

  • Tipul de navă: Navele mari pentru containere sau vrachierele au capacități de încărcare mai mari, dar viteze mai mici decât navele specializate de tip roll-on/roll-off sau transportatorii de mașini. Tipul de navă influențează ora estimată de sosire.
  • Condiții meteorologice: Vremea nefavorabilă, cum ar fi furtunile, poate cauza întârzieri dacă navele trebuie să își modifice cursul sau să aștepte condițiile nefavorabile. Tiparele meteorologice sezoniere afectează, de asemenea, anumite rute.
  • Congestia porturilor: Porturile aglomerate, cu un trafic ridicat sau cu personal insuficient/ineficient pot duce la timpi de așteptare mai lungi pentru ca navele să acosteze, să încarce/descarce marfa, ceea ce întârzie durata totală a călătoriei.
  • Program de circulație: Navele respectă un orar prestabilit cu opriri planificate în mai multe porturi. Orice întârziere la început, cum ar fi o plecare ratată, poate avea efecte în lanț.
  • Inspecții ale încărcăturii: În unele porturi, inspecțiile vamale ale încărcăturii din motive de securitate, de conformitate sau de sănătate pot cauza întârzieri înainte de acordarea autorizației.
  • Caracterul sezonier: În timpul sezoanelor de vârf, tarifele pot crește din cauza cererii mai mari.
FactorImpactul asupra tarifelor și timpului de expediere
Anul Nou chinezescPosibile întârzieri prelungite înainte și după perioada sărbătorilor.
Sezonul de vârf (august-octombrie)O cerere mai mare poate duce la congestionarea porturilor și la creșterea timpului de tranzit.
Evenimente neprevăzute (de exemplu, pandemii)Posibilitatea unor întârzieri semnificative și a unor timpi de expediere mai lungi.

Costul de expediere din China în SUA

Atunci când expediați bunuri din China în SUA, este esențial să înțelegeți multitudinea de factori care contribuie la costul total al transportului de marfă. Taxele de transport pot varia considerabil, iar tarifele de expediere sunt influențate de mai mulți factori, inclusiv de modul de transport și de greutatea sau volumul total al expedierii dumneavoastră.

Transport maritim

Expedierea pe mare este cea mai ieftină opțiune pentru transporturile mari. Este mai ieftină decât transportul aerian. Dacă nu vă grăbiți să vă expediați bunurile, alegerea transportului maritim este o alegere bună.

Costul de expediere FCL din China în SUA

RutaContainer 20' (USD)Container 40′ (USD)
Ningbo - Los Angeles12001300
Ningbo - New York18002300
Ningbo - Miami22002600
Shanghai - Los Angeles12001500
Shanghai - New York20002500
Shanghai - Miami24003000
Shenzhen - Los Angeles13501500
Shenzhen - New York21002500
Shenzhen - Miami21002600

Costul de expediere LCL din China în SUA

RutaUSD/CBM (1-3 CBM)USD/CBM (3-9 CBM)
Ningbo - Los Angeles3040
Ningbo - New York5075
Ningbo - Miami7095
Shanghai - Los Angeles3040
Shanghai - New York5075
Shanghai - Miami7090
Shenzhen - Los Angeles3040
Shenzhen - New York3545
Shenzhen - Miami4045

Livrare pe calea aerului

100KGS - 299KGS Transport aerian de marfă Costuri de transport din China în SUA

RutaPreț pe KG ($USD)Timp de tranzit estimat (zile)
Shanghai - Los Angeles (LAX)4.01
Shanghai - New York (JFK)4.51
Shanghai - Miami (MIA)5.66
Shanghai - Chicago (ORD)4.61
Guangzhou - Los Angeles (LAX)4.61
Guangzhou - New York (JFK)4.94
Guangzhou - Miami (MIA)5.55
Guangzhou - Chicago (ORD)4.94

300KGS - 1000KGS Costuri de transport aerian de transport de marfă din China în SUA

RutaPreț pe KG ($USD)Timp de tranzit estimat (zile)
Shanghai - Los Angeles (LAX)4.01
Shanghai - New York (JFK)4.51
Shanghai - Miami (MIA)5.66
Shanghai - Chicago (ORD)4.61
Guangzhou - Los Angeles (LAX)4.51
Guangzhou - New York (JFK)4.94
Guangzhou - Miami (MIA)5.55
Guangzhou - Chicago (ORD)4.94

1000KGS+ Costuri de transport aerian de marfă din China în SUA

RutaPreț pe KG ($USD)Timp de tranzit estimat (zile)
Shanghai - Los Angeles (LAX)41
Shanghai - New York (JFK)4.51
Shanghai - Miami (MIA)5.66
Shanghai - Chicago (ORD)4.61
Guangzhou - Los Angeles (LAX)4.21
Guangzhou - New York (JFK)4.65
Guangzhou - Miami (MIA)5.04
Guangzhou - Chicago (ORD)4.64

Vă rugăm să rețineți că tarifele afișate sunt doar estimative, pentru a oferi o indicație de preț. Cotațiile reale vor varia în funcție de detaliile specifice ale expedierii, cum ar fi bunurile, greutatea, dimensiunile, termenul de livrare și alte cerințe. Lucrăm cu fiecare client în parte pentru a dezvolta soluții de expediere personalizate, adaptate la nevoile și bugetul dumneavoastră. Vă puteți aștepta la prețuri competitive care au ca scop să ofere o valoare mare. 

Vă rugăm să ne contactați pentru a discuta nevoile dumneavoastră de transport - Luckystar așteaptă cu nerăbdare să vă ofere un preț neașteptat. Vă vom oferi cel mai ieftin mod de a vă expedia bunurile, suntem cea mai de încredere companie de transport maritim.

Impozite și taxe

Atunci când importați bunuri din China în SUA, vă veți confrunta cu diverse taxe și tarife. Iată o defalcare pentru a vă ajuta să înțelegeți costurile implicate:

  • Taxă vamală: Este un tarif sau o taxă impusă asupra bunurilor importate. Nivelul taxei poate varia, de obicei în jur de 6,5% din valoarea mărfurilor, în funcție de clasificarea acestora în Harmonized Tariff Schedule of the United States (HTSUS).
  • Taxa de procesare a mărfurilor (MPF): Pentru intrările informale (expedieri mai mici), MPF este o taxă fixă care poate fi de $2,22, $6,66 sau $9,99 pe expediere.
  • Taxa de întreținere a portului (Harbor Maintenance Fee - HMF): Dacă expediați pe cale maritimă, se percepe o taxă HMF de 0,125% din valoarea încărcăturii pentru întreținerea instalațiilor portuare.

Ce este codul SA

Codul SA, sau codul Sistemului armonizat, este o metodă numerică standardizată de identificare și clasificare a produselor comercializate, elaborată de Organizația Mondială a Vămilor (OMV). Codurile SA au 6 cifre - primele 2 reprezintă secțiunea produsului, următoarele 2 pentru capitol și ultimele 2 pentru descrierea produsului.

Pe acest site, puteți verifica codul SA pe care îl doriți.

Cum se calculează tarifele

Iată care sunt pașii de urmat pentru a vă informa și a înțelege tarifele americane:

  1. Confirmați denumirea produsului și codul SA.
  2. Vizitați ancheta privind tarifele de import din SUA site.
  3. Introduceți primele șase cifre ale codului HS în bara de căutare.
  4. Găsiți denumirea produsului corespunzător și verificați rata tarifară de bază menționată.
  5. Examinați toate ratele tarifare suplimentare asociate codului SA complet.

Pentru a calcula tarifele:

  • Tarifele variază între 0 și 37,5%, cu o medie de 5,63% pentru majoritatea mărfurilor.
  • Livrările sub $800 sunt scutite de taxe vamale.
  • Tarifele pot fi, de asemenea, stabilite în funcție de greutate sau de cantitate.
  • Taxele sunt calculate ca procent din valoarea de import declarată.

Valoarea tarifului se calculează după cum urmează:

[Valoarea tarifară] = [Rata tarifară] x [Valoarea declarată la import].

Înțelegerea codului SA al unui produs, a ratelor tarifare aplicabile și a modului în care sunt evaluate taxele poate ajuta la determinarea costurilor potențiale pentru importul de bunuri pe piața americană.

Articole interzise și restricționate

Atunci când expediați din China în SUA, trebuie să fiți atenți la articolele care sunt fie interzise în totalitate, fie supuse unor reglementări stricte. Aceste limitări sunt puse în aplicare pentru a proteja industriile locale, pentru a menține siguranța publică și pentru a respecta legile internaționale.

Categoria de articoleInterzise sau restricționateMotivul
Droguri ilegaleInterzisSănătate și siguranță, prevenirea traficului de droguri
Produse contrafăcuteInterzisProtejați mărcile comerciale și proprietatea intelectuală
Produse nesigureInterzisProtejarea consumatorilor împotriva articolelor periculoase
Carne de bradInterzisPrevenirea răspândirii bolilor
Alimente/suplimente neaprobateInterzisAsigurați-vă că sunt respectate standardele de siguranță
Explozivi și materiale periculoaseInterzisSiguranța publică și de mediu
Fructe, legume, planteRestricționatPrevenirea introducerii de dăunători și boli
Carne, produse lactate, ouăRestricționatPrevenirea răspândirii bolilor animalelor străine
MedicamenteRestricționatSiguranță, prevenirea distribuției neautorizate
Produse pentru animale sălbaticeRestricționatConservarea, asigurarea unui comerț durabil
ArtefacteRestricționatProtejarea patrimoniului cultural, prevenirea furtului/traficului

Țineți minte această listă, verificați cele mai recente actualizări de la Serviciul vamal și de protecție a frontierelor al SUA, și consultați un expert în transport maritim dacă nu sunteți sigur în legătură cu un articol. Nu uitați, respectarea acestor orientări vă va ajuta să evitați întârzierile sau problemele legale la vamă.

Factorii de reglementare care trebuie să vă preocupe

Atunci când expediați din China în SUA, este esențial să respectați reglementările. Vă veți confrunta cu cerințe de ambalare și etichetare, cu diferite taxe și impozite de import, precum și cu o serie de documente legale esențiale pentru a trece de vama americană.

Documentele juridice necesare

Un set de documente specifice este necesar pentru fiecare transport care intră în SUA:

  • Factură comercială: Detaliază tranzacția dintre exportator și importator.
  • Bill of Lading: Un contract între proprietarul mărfurilor și transportator.
  • Aviz de sosire: Emis de transportator pentru a vă informa cu privire la sosirea transportului.
  • Cauțiune vamală: Necesară pentru transporturile cu o valoare de peste $2.500 sau pentru mărfurile care fac obiectul reglementărilor altor agenții guvernamentale.

Păstrați aceste documente bine organizate și la îndemâna vameșilor americani pentru a facilita un proces de intrare în țară fără probleme.

 Incoterms utilizate la expedierea din China către SUA

  • EXW (Ex Works): Sunteți responsabil pentru întregul proces de expediere de la locația vânzătorului până în SUA.
  • FOB (franco la bord): Vânzătorul este responsabil până când mărfurile dumneavoastră se află la bordul navei.
  • CIF (cost, asigurare și transport): Vânzătorul plătește costurile și își asumă răspunderea până când mărfurile ajung în portul de destinație.
  • DDP (Delivered Duty Paid): Aceasta indică faptul că vânzătorul este responsabil pentru livrarea mărfurilor la locul indicat în țara cumpărătorului și plătește toate costurile legate de aducerea mărfurilor la destinație, inclusiv taxele de import, impozitele și taxele de manipulare la terminal.

De ce să ne alegeți pe noi? Luckystar Logistic

Înființată în 2022, Luckystar este un membru apreciat al Comisiei Maritime Federale (FMC) și funcționează ca un transportator comun care nu operează nave (NVOCC). Misiunea companiei este de a oferi servicii de calitate superioară la costuri reduse, deservind în principal China, SUA, Canada și Europa. Cu membri ai echipei de bază care se mândresc cu o experiență de peste 20 de ani în domeniul logisticii, Luckystar aduce o expertiză considerabilă la masă. Încă de la înființare, compania a fost dedicată oferirii de soluții globale de transport și logistică door-to-door, punând accentul pe fiabilitate, adaptabilitate și capacitate de reacție.

Nu suntem doar o companie, suntem experți în transporturi! Oferind soluții de top în industrie, ne mândrim cu faptul că oferim servicii de transport premium la o fracțiune din costul altor expeditori de marfă, atât în China, cât și în întreaga lume. Iată de ce parteneriatul cu noi este o mișcare inteligentă:

Precizia pe care vă puteți baza:
Spuneți adio întârzierilor de livrare și bun venit livrărilor la timp, ceea ce este vital pentru întreprinderile care trebuie să livreze rapid bunuri clienților lor.

Pașaportul dumneavoastră pentru a ajunge la nivel global:
Rețeaua noastră vastă de destinații de livrare acoperă practic întreaga lume, oferind oportunități extraordinare pentru întreprinderile care doresc să-și extindă aria de acoperire. Puteți fi siguri că pachetul dvs. va ajunge în aproape orice colț al lumii, ceea ce va duce afacerea dvs. la nivel global!

Urmăriți cu ușurință:
Spuneți adio ghicitului. Procedurile noastre riguroase vă oferă un mecanism de urmărire în timp real, ceea ce vă permite să urmăriți cu ușurință evoluția transportului dumneavoastră în fiecare etapă a călătoriei sale. Rămâneți informat și bucurați-vă de liniște, știind exact unde se află transportul dvs. oricând aveți nevoie să știți.

Servicii personalizate, la fiecare pas:
Unul dintre membrii echipei noastre dedicate va supraveghea personal transportul dumneavoastră de la început până la sfârșit. Acest lucru, împreună cu angajamentul nostru față de transparență și comunicare constantă, vă asigură că sunteți ținut la curent cu evoluția încărcăturii dumneavoastră în fiecare etapă.

Atunci când expediați materiale periculoase, este esențial să lucrați cu furnizori de servicii cu experiență pentru a vă asigura că transportul dumneavoastră este gestionat în siguranță și eficient. Prin parteneriatul cu noi, puteți avea liniștea de a ști că transportul dvs. este pe mâini bune.

Sunteți în căutarea unui expeditor de mărfuri cu experiență care să vă ajute în expediere? Contactați-ne. Suntem întotdeauna gata să vă ajutăm. Oferind cele mai ieftine tarife de transport maritim imbatabile pentru transportul internațional, serviciile noastre sunt mai accesibile decât ați crede. Nu ezitați! Luați legătura cu noi astăzi.